Geoblog.pl    orzechowscy    Podróże    Maroko    Promem do Algeciras
Zwiń mapę
2009
05
paź

Promem do Algeciras

 
Hiszpania
Hiszpania, Algeciras
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 4733 km
 
Po dwoch i pol godzinach doplynelismy do Hiszpanii, a tu niespodzianka - ostatni pociag i autobus dokadkolwiek juz odjechaly. Wszystko przez zmiane czasu dwie godziny do przodu- byla juz 20:00. Chcac nie chcac, znalezlismy sobie hostel, ale ze miasto jest ogolnie nieciekawe, to nastepnego dnia o 7 rano pojechalismy dalej.

__________________________________________________________________
Dygresja historyczna (jak ktoś nie lubi historii to niech nie czyta bo będzie rozczarowany):

Arabowie nazywali podbitą w VIII wieku Hiszpanię Al-Andalus co znaczyło mniej więcej Ziemia Wandalów. Faktycznie Wandalowie przebywali tam parę lat przed podbojem Afryki, ale Genseryk postanowił poprowadzić ich do Afryki Północnej więc się przeprawili przez Cieśninę Gibraltarska (która rzecz jasna wtedy jeszcze się tak nie nazywała). Ich miejsce zajęli Wizygoci, ale dla Arabów pewnie było to jedno i to samo: barbarzyńcy z północy, więc taką właśnie nazwę wymyślili.

Historia bywa niesprawiedliwa. Wandalowie straszliwie złupili Rzym stąd nazwa ludu przeszła do wielu języków europejskich jako synonim niszczycielskiego zachowania. Wizygoci złupili Rzym równie dotkliwie i to 45 lat wcześniej niż Wandalowie, a mimo to nikt dziś nie powie o młodzieńcach niszczących ławki w parku "Bezmyślni wizygoci".

Mimo takiego chamstwa Wizygotom przez ok 250 lat nieźle się powodziło, jako, że ich państwo przetrwało w przeciwieństwie do większości państw barbarzyńskich powstałych na gruzach Imperium Rzymskiego (może jeszcze Frankom się udało). W 710r. jednak rozpoczęła się inwazja arabska, a raczej arabsko-berberyjska. Dowódcą "korpusu ekspedycyjnego" był Tarik. Jego wojska przeprawiły się przez Cieśninę i wylądowały pod Skałą, którą nazwali Gibr Al-Tarik (po arabsku czyta się Dżibr), czyli Skała Tarika. Stąd nazwa, która obowiązuje do dziś. Z promu zrobiliśmy parę zdjęć Gibraltaru, wygląda ciekawie. Dziś Gibraltar jest kolonią brytyjską, ale co ciekawe jego mieszkańcy (ok. 12 tys.) to w większości nie-Anglicy. Stanowią niezłą mieszankę genueńsko-hiszpańsko-maltańsko-angielsko-jakąś tam inną.


 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (5)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedzili 4% świata (8 państw)
Zasoby: 68 wpisów68 14 komentarzy14 601 zdjęć601 0 plików multimedialnych0
 
Nasze podróżewięcej
24.04.2011 - 04.05.2011
 
 
16.03.2007 - 27.03.2007
 
 
10.08.2008 - 22.08.2008